tu jesteś: główna / aktywacja_folii
Aktywacja folii z tworzyw sztucznych
Aktywacja folii z tworzyw sztucznych to proces technologiczny, w wyniku którego otrzymuje się powierzchnie zwilżalne farbami drukowymi, klejami, mieszankami powlekającymi. Powierzchnia folii PP (polipropylen) i PE (polietylen) charakteryzuje stosunkowo niska energia powierzchniowa i dopiero aktywacja umożliwia drukowanie, klejenie czy powlekanie. Umożliwia również aplikowanie folii do termodruku (hot-stamping) lub foliami typu cold-stamping.
Aktywacja folii dokonywana jest metodą chemiczną (np. gazowym fluorem) lub fizyczną (np. termiczną i elektryczną). Folia aktywowana powinna mieć energię powierzchniową większą od napięcia powierzchniowego farby, kleju czy mieszanki powlekającej o min. 10 mN/m. Farby stosowane do zadruku takich powierzchni mają z reguły napięcie 20-25 mN/m.
Energia powierzchniowa aktywowanej folii może być sprawdzane np. pisakiem do badania energii powierzchniowej, zwłaszcza że stopień aktywacji może zmniejszać się wraz z czasem.


Aktywacja folii

polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją